Föreningen vill presentera två killar som har spelat hockey i Värmdö från Hockeyskolan.
Herbert Hultgren och Edvin Bendiksen-Holmberg födda 2004.
I år gjorde killarna sista säsongen som junior i J20 och nu väntar seniorhockey.
Vi ställde 3 frågor, hur de sett på åren som gått.
- Du har spelat hockey från hockeyskolan här i Värmdö Hockey och avslutar säsongen i J20. Vad ser du som din styrka under dessa år?
Edvin: Min styrka är att jag är bra på att åka skridskor, har alltid haft bra fart och ett bra spelsinne samt ett bra och hårt skott på mål.
Herbert: Min primära styrka under mina år som hockeyspelare har alltid varit mitt defensiva spel och min spelförståelse i alla tre zoner då jag kan läsa av vad som sker innan det sker. Jag är bra på att ta mina roller och är en flexibel spelare som kan göra det mesta utifrån den roll jag tilldelas.
- Vad är ditt bästa minne från alla åren i Värmdö Hockey?
Edvin: Mitt bästa minne är när vi tog platsen och gick upp i elit med J18.
Herbert: Mitt bästa hockeyminne var sista året i J18 elit. Vi hade en otroligt bra kemi i våran line och i hela gruppen. Alla hade ett gemensamt mål som vi uppnådde genom den mängd fys och träning vi alla genomförde tillsammans!
- Vad har du för tips till de yngre spelarna i klubben som älskar att spela hockey?
Edvin: Ha kul på och utanför isen, träna så mycket som möjligt.
Herbert: Kämpa även när det inte går som bäst och uppskatta tiden tillsammans med era lagkamrater på cuper, träningsläger etc. Lyssna och ta till sig råd från tränare men samtidigt försöka hitta sin egen spelstil och ha kul helt enkelt.